Влиянието на екранното време върху зрението при малки деца

Д-р Елизабета Янкова, специалист по очни болести, споделя ценни съвети за опазване очите на най-малките от дигиталните устройства:

В световен мащаб се наблюдава увеличаване на рефракционните аномалии и най-вече на късогледството (миопия) – състояние на очите, при което хората виждат ясно предмети в близост, но обектите, които са по-далеч се виждат размазани и неясни. Проучвания показват, че то се е увеличило с 24% в Европа, като 47% от младите хора са късогледи. В САЩ се наблюдава 42% увеличение, а в Азия 90% от тийнейджърите и възрастните са късогледи.

Проучване публикувано в списание Ophthalmology (издание на Американската академия по офталмология), предлага доказателство за това, че развитието на късогледство е пряко свързано с продължителна зрителна работа на близко разстояние. 

При това рискът не е свързан единствено с употребата на електронни устройства, но и с други дейности, които изискват фокусиране на погледа за продължително време на близко разстояние – например писане, рисуване или четене. От друга страна, много проучвания показват че, времето прекарано навън – особено през ранното детство, може да ни помогне да забавим развитието на късогледство. 

Как екранното време вреди на очите?

Най-голямата опасност идва от таблетите и смартфоните – тъй като децата ги държат твърде близо до очите си, а разстоянието трябва да е не по-малко от 30 см. За съжаление всички наблюдения показват, че това разстояние по правило винаги е с поне 6 см по-малко. 

Допълнително негативно влияние оказва използването на споменатите устройства по време на движение – ходене, тичане, пътуване в превозно средство,  защото разстоянието до екрана постоянно се променя. Резултатът е, че очите се пренапрягат и се появява т.нар. екранно късогледство. 

Тук има една подробност – миопията, предизвикана от електронните устройства, може да бъде истинска и лъжлива. В първия случай причината за появата й е физиологична (очната ябълка слабо се увеличава), а във втория окото не страда, но възниква спазъм на мускулите поради увеличеното напрежение на зрителния апарат. Лъжливото късогледство се лекува с гимнастика на очите и почивка от натоварване, докато истинското изисква носене на очила.

Няма съмнение, че повечето потребители на смартфони, таблети и компютри страдат от т.нар. „дигитална очна умора“ и могат да развият „синдром на компютърното зрение“. В това отношение децата не са по различни от възрастните. Те също страдат от чувство на умора на очите, главоболие, замъглено зрение, трудно фокусиране на погледа от близко на далечно разстояние и обратното вследствие употреба на електронни устройства. 

Проблемите за зрението на детето възникват в резултат на продължителността на използване без почивка, както и на много близкото разстояние от очите, на което обикновено децата държат таблетите и смартфоните си. Когато гледат в екрана на телефона, таблета или компютъра, децата не само напрягат максимално очите си, но и почти не мигат. В резултат на това слъзният филм се променя и изсъхва, и може да се развие синдром на сухото око”. Негови симптоми са зачервяване на очите, дразнене и болка. 

Децата обикновено са обсебени от електронните игри. За да се отпуснат очните мускули, трябва да се правят почивки от 30 сек на всеки половин час, като погледът се отправи към по-далечни обекти – това отморява очите. Светлината и яркостта на екрана трябва да се регулират. Защитното покритие също приглушава ярката светлина. В мрачен ден или в помещение е достатъчно тя да се настрои на 1/3 от скалата. Важно правило е устройствата да не се използват в пълна тъмнина. В помещението трябва да има горно осветление или поне нощна лампа. Екранът не бива да е и срещу прозорец, за да не се получава блик.

Ето няколко съвета, които ще ви помогнат да запазите очите на вашето дете здрави:

1. Научете детето си да спазва правилото 20-20-20. Според него на всеки 20 минути се прави 20 секунди почивка, през която се гледа към обекти на 20 метра разстояние. Това е отличен начин за намаляване на очната умора, причинена от продължително взиране в екрани или друг вид работа на близко разстояние.

2. Ако обучението на детето ви изисква четене на учебни материали в електронен формат, подсигурете му електронна книга. Електронните книги са щадящи за очите, тъй като екранът не се осветява допълнително, има висок контраст и отлична четимост при всякаква осветеност.

3. От гледна точка на очното здраве компютърът и телевизорът са по-приемливи заради големия екран. Но въпросът не е и само в големината на екрана, а и в разделителната му способност. Колкото е по-малка, толкова по-неясна е картината и по-голямо натоварването за очите. Затова съветвам – ако купувате таблет или смартфон на детето си се запознайте предварително подробно с характеристиките на устройството

4. Напомняйте на детето си да мига, когато използва устройство с екран или при друго интензивно зрително занимание.

5. Научете детето си да избира правилните условия при четене, писане и/или работа с мобилни устройства. Най-добре е това да става в помещение с добро осветление, в седнало положение. Екрана на смартфона, таблета или книгата да е на нивото на очите и на около 30-40 см.

6. Убедете се, че компютърът е разположен по начин, подходящ за ръста на детето. Препоръчва се монитора да е леко наклонен надолу, под ъгъл 15 градуса и на 50-70см от очите на детето. Помещението трябва да е добре осветено, но светлината да не пада директно върху монитора, тъй като това допълнително затруднява фокусирането и натоварва очите.

7. Ограничете времето на заниманията с устройства с екрани!

1 Reply to “Влиянието на екранното време върху зрението при малки деца”

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *