• Начало
  • Събития
  • Деца пред екрана
    • 0-3 години
    • 3-7 години
    • 7+ години
  • #ВЕЧЕРБЕЗЕКРАНИ
  • Деца пред обектива
  • Купи с кауза
  • За Офлайн Кидс
Offline Kids
Фондация "Офлайн Кидс"
Бебета Момчета Момичета Промоции
Занимания навън Занимания у дома Полезни статии Направи си сам

Отчет на дейността

Отчет на дейността за 2021 година

Последвай ни

Последно в блога

Последни публикации

  • Когато дете на 5 години поиска собствен телефон…
  • Опасностите, дебнещи децата ни, за които не говорим
  • Как точно да установим граници на екранното време?
  • Как да им обясня за вредите с няколко думи и има ли начин да контролират съдържанието, без да налага постоянното им присъствие пред екрана?
  • Идеи за #ВЕЧЕРБЕЗЕКРАНИ – „Събиране на чашки с ластици“ и „Подаване на балон с мухотрепки“

Инстаграм

Няколко предложения за #веч Няколко предложения за #вечербезекрани: 

"Тунели" - Ани (@your.smart.kid) и синът й Алек споделят състезание за превеждане на топче през трасе от тунели. 

"Котка и мишка" - В нашия дом котка (капак от тенджера) гони малки мишчици (салфетка, вързана с канап).

"Дихателен лабиринт" - Милка (@millignatova) с игра за развитие на фина моторика, внимание, дишането, което подобрява плавността на говора.

"Конструктор" - Веси (@veselinaproycheva) ни показва кадри от любима и предпочитана от децата игра. "Всеки път измислят различни сценарии и сюжети."

"Изработване на маска" - Марго (@mommys_s_world) и Влади изработват кукерска маска :) 

Благодаря на тези чудесни момичета, които се отзоваха на поканата да се включат в рубриката :) 

Ще се радваме да видим и вашите любими занимания - използвайте хаштаг #вечербезекрани и таг @offlinekids.bg :) 

Приятен, усмихнат и топъл в сърцата уикенд!

Бъдете здрави!

#офлайнкидс #днесиграемна #хайдедаиграем
“Преди два месеца прибрахм “Преди два месеца прибрахме всички таблети, телефони, конзоли и т.н. за неопределено време. Първите няколко дни постоянно питаше за тях и имаше сърдене, рев и прочие, но това не му помогна да ги получи. В резултат на това сънят му стана по-дълъг и спокоен, през деня не е изнервен, започна да си рисува разни неща, да сглобява с легото и изобщо да твори с ръцете си. Аз лично смятам да не му давам да има личен таблет или смартфон за много дълго време. Най-много някой телефон с копчета като стане ученик в началните класове”. 

***

Предстоящи онлайн срещи: 

🔰 "Детето отказва да се храни! Какво да предложа вместо екран?" - С участието на детски психолог и хранителен терапевт Валерия Рачева.

📆 02.04.2023г - https://www.facebook.com/events/692460455748922/

🔰 "Кога и как да въведем екранно време?" 

📆 04.05.2023г - https://www.facebook.com/events/705456037741294/

#офлайнкидс #вечербезекрани #технологии #екраннидеца #днесиграемна
Чета книга в трамвая, но си спомням, че трябва да напиша нещо и отварям чата. ОоОо, съобщение в групата на родителите от детската градина. 

Сигурно изглеждам като герой от анимация, на който му настъпват опашката и очите изпъкват напред хах. След два дни в групата на малката ще има карнавал. Преди три дни получих подобно съобщение за групата на баткото, но там дните бяха цели... пет. 

Да подготвя нещо няма как, затова звъня на баба. Ах, тази баба. 

Пое поръчката и, въпреки че ходи на работа, обикаля, купува материали, лепи, боядисва, шие, сглобява, опакова и носи до вкъщи... Изпълнява желанието, наречено "МИНЬОНИ". 

Не ме вълнува дали има по-красиви варианти на костюми, нито дали е можело да купим или наемем такъв почти без пари.

Едно знам - не мога да изпусна момента и да насоча вниманието на децата:

"Времето е най-скъпото нещо на този свят, затова и подаръците, за които се плаща такса "ВРЕМЕ" са най-ценните. Баба е платила време. Това означава само едно - любов." 

И децата започват да го разбират (:

🔰 Ако ние не обръщаме внимание на малките жестове и не възпитаваме децата в ценности, то някой друг ще го направи <3 🔰

С този пост казвам БЛАГОДАРЯ на нашите баби и дядовци, които помагат понякога и извън силите си <3

#офлайнкидс #вечербезекрани #осъзнатиродители #днесиграемна
Като родители, ние се гордеем с децата си и искаме да споделим техните успехи, уютните ни моменти и неподправеното ни ежедневие с тях в личните си социални платформи. Това влече след себе си както позитиви, така и доста рискове сред които дигитално отвличане, разпространение на детското съдържание в педофилски платформи, рискове свързани с физическото добруване на детето, правейки го по-уязвимо за недоброжелатели, включително педофили и организирани групи за трафик на хора.

Ето някои съвети, как да предпазим децата си в онлайн пространството:

❌ Не качвайте снимки на децата си, на които се разпознава геолокацията, на която се намират. Не тагвайте мястото, където е направена снимката;

❌ Не качвайте снимки на децата си с облекло, което издава принадлежност към конкретно училище, градина, извънкласни и спортни занимания;

❌ Не споделяйте информация за рождената дата и цялото име на детето си;

❌ Не споделяйте информация за интересите, хобитата, приятелите, личните вещи на децата си;

❌ Не споделяйте здравна информация за децата си, без значение дали е придружена от снимков/видео материал;

✅ Много родители успяват да балансират успешно желанието си да споделят щастливите семейни спомени с близки приятели и роднини , като за целта създават специална подгрупа от членове, в която ги добавят. Така в основния им профил няма съдържание обвързано с техните деца. Такава възможност дават платформите Фейсбук и Youtube.

✅ Други родители са предприели стратегията да показват децата си само в гръб или пози, в които лицата им не са разпознаваеми. Това е добра стратегия, която успешно ще запази онлайн анонимността на децата, ако в допълнение не се публикува и информация в текстов формат за тях.

Цялата статия, описваща опасностите от споделянето на лична информация на децата ни, може да прочетете в рубриката “Деца пред обектива” в сайта на offlinekids.bg- https://offlinekids.bg/opasnosti-debneshti-decata/ 

Защо Алисън Айрънс изтри всички снимки на децата си от Интернет? - https://offlinekids.bg/allison-irons/ 

Автор на рубриката: Тони Иванова, Тони Иванова Офлайн Кидс 

#офлайнкидс #технологии #екраннидеца #интернетбезопасност #безопасенинтернет #децапредобектива
Един следобед (12.01.2023) взехме децата от градина. Настроението на Ян не беше много добро, беше плачлив и неспокоен, явно са имали доста превъзбуждащ нервната система ден. Пътувахме в колата към приятели и той започна да вика, че иска собствен телефон. Дойде ни като гръм от ясно небе. Не само че за първи път казваше нещо такова, но и до колкото ни е известно, никога не е имал интерактивно екранно време, освен някой друг видео разговор. 

Опитахме да поговорим, но не се получи и отложихме за следващата сутрин. 

Нощ. Ден. Събудихме се... 

Извиках го насаме в едната стая. Исках да бъде в спокойно състояние и да няма разсейващи фактори около нас. Уверих го, че разговорът ми е важен и го помолих да ми сподели причината да иска собствен телефон. Показах му искреното си желание да го разбера, което винаги отваря широко врата в нашите взаимоотношения. 

Сподели ми, че 2 деца от детската градина имали, а някои дори са го носили тайно в групата. Показали са му и играта със змията, която събира ябълки и расте. 

И тук, базирано на нашите ценности като семейство, беше времето да обясня защо с татко му сме взели решение да не предлагаме или купуваме телефон. На няколко неща наблегнах и се постарах да ги разбере много добре: 

🔰 Телефоните не са за толкова малки деца
🔰 Твърде много го обичаме, за да му купим такова нещо, докато е толкова малък
🔰 Уверих го, че някой ден ще има, но не е сега...

Най-важното за мен е, че той разбра посланието и го прие с усещането, че ни е грижа за него, а не че го наказваме или прецакваме по някакъв начин. Повече от 2 седмици не е повдигал въпроса, но и да го направи, за нас ще е радост. Ако ние не говорим с децата, по която и да е тема, някой друг ще го направи... 

П.С. След този разговор започнахме да обсъждаме купуването на тетрис, чрез който да посеем в малките принципи за употреба на устройства етично и с добра мярка, но това е повод за някой друг пост :) 

***

Онлайн среща "Кога и как да въведем екранно време?" - https://offlinekids.bg/event/2023-05-04/ 

#офлайнкидс #екраннидеца #технологии #вечербезекрани #детство
Наскоро разговарях с ученици за екраните и приложенията за родителски контрол. Направи ми впечатление на отговора на някои от тях: “На нашите НЕ ИМ ПУКА и не следят колко време прекарвам на телефона”. Всъщност в почти всеки етап от развитието си детето може да тълкува правилата като “Те всъщност се вълнуват от мен”. 

***

НО КАК ТОЧНО ДА ПОСТАВИМ ГРАНИЦИ НА ЕКРАННОТО ВРЕМЕ?

🎯 Цел: да култивираме в детето вътрешен компас, който да му подсказва кога излиза от границите на разумното, а не просто да контролираме процеса.

1️⃣ Ясни правила - Вземаме твърдо и постижимо решение кога, какво и за колко време ще гледа детето и го отстояваме без да показваме колебание.

2️⃣ Визуализираме правилата - на видимо място, ясно и точно.

Например: Плакат със седмичен или дневен режим или календар, който показва кога е позволеното екранно време.

3️⃣ При необходимост напомняме за правилата с топлина в гласа. 

Например: “Трудно е, разбирам. И на мен ми е трудно понякога. Еди кога си ще можем да гледаме. Искаш ли сега да … (алтернатива)?”.

4️⃣ Похвала, когато детето спазва правилата. Да обръщаме внимание на всеки опит, както и на отсъствието на лошо поведение.

Пример: “Изключи сама екрана, когато позволеното време приключи! Браво на теб!”

Ако на детето му е трудно, да насърчим дори и малките крачки, малките опити. Пример: “Днес успя да хапнеш няколко хапки без екран! Справяш се чудесно!”

5️⃣ Обяснение - Без да обясним защо поставяме граници, има риск резултатът да бъде поведение, ръководено от страх от външна заплаха или авторитет. Когато обясняваме за причините на поставените правила, възпитаваме реакции, породени от вътрешния морален компас.

Например: 
❌ “Няма да гледаш филмче, точка по въпроса.” 
✅ “Сега не мога да ти пусна филмче. Вече гледа достатъчно и, ако изглеждаш още едно, ще превишим препоръките за твоята възраст. Възможно е да те заболят очите или да не можеш да спиш добре. Утре ще гледаме отново.”

❌ “Остави телефона или ще те накажа!”
✅ “Остави телефона или ще трябва да го вдигна. Сега се храним/играем/общуваме и не искаме нещо да ни разсейва.”

*Това са общи, работещи практики, които можем да адаптираме според нашите и на детето нужди и индивидуалност.
Здравейте, приятели :) Споде Здравейте, приятели :) Споделяме още две идеи за #вечербезекрани със семейството. Целта ни с тази рубрика е да събираме и споделяме повече лесни, бюджетни и забавни идеи. Ще се радваме да добавите вашите любими игри в коментар :) 

Идея 1: "Събиране на чашки с ластици" - игра, за която всички деца питат "Може ли още веднъж?". Използвах обикновен кръгъл ластик, за който завързах конци-мулине за всеки от нас. Седнахме на земята с конец в ръка. Децата много бързо схванаха модела - дърпаме, за да опънем ластика, обграждаме чашката, отпускаме, за да я "хванем", преместваме задружно и я поставяме върху основната "кула" от чашки. Чудесен тиймбилдинг, който съм изпробвала и в училище и на събития - всички винаги питат за повторение!

"Подаване на балон с мухотрепки" - Втората идея във видеото е от Ани (@your.smart.kid) и синът й Алекс. Необходими са обикновен балон и две мухотрепки, но можете да използвате хилки за тенис на маса, федербал или каквото имате под ръка. Запазвам си я за да я изпробваме у дома и веднага се появяват в главата ми идеи какви препядствия и трудности можем да измислим за покачване на нивото.

Желаем ви приятен, усмихнат и топъл във сърцата уикенд!

Бъдете здрави!

#вечербезекрани #офлайнкидс #днесиграемна #хайдедаиграем
Често срещана грешка от нас Често срещана грешка от нас, родителите, е че предлагаме безграничен технологичен ресурс 📱 преди детето да е усвоило умения за самоконтрол. Съвсем нормално е като резултат да изпитваме трудности с поставянето и спазването на ограничения. 

Бихме ли позволили на детето да се гмурка в дълбоки води 🌊, преди да е усвоило умението да плува? Също така не би било редно да му предоставим напълно функциониращ умен телефон, преди да сме убедени, че е готово да го използва по безопасен начин. 

Моето мнение е, че няма правилна възраст за предлагане на собствено утройство. Има по-безопасна последователност - с надграждане. 

🔰 Предлагаме устройство, за което вярваме, че детето е готово. 

🔰 Даваме му време да надгради уменията си за самоконтрол и баланс. 

🔰 Наблюдаваме дали устройството повлиява съня, играта, образованието, изпълнението на домашни задължения, времето, което отделя за приятели, и т.н. :)
 
🔰 Когато сме сигурни, че детето е усвоило концепцията за баланс и приоритизиране, ще сме сигурни, че е готово за надграждане :)

Подходяща последователност може да изглежда така: 

🖥 Използване на компютър/лаптоп с предварително планирано екранно време;

📷 Фотоапарат - понякога децата просто искат да правят това, което и ние - да съхраняват ценни моменти;

📞 Обикновен телефон с копчета - детето ще има връзка с нас чрез текстови съобщения и обаждания. Ще може да се научи да използва и други функции в устройството;

⌚️ Ако проследяването е с приоритет, ръчният часовник тип “Майки” с GPS е добра алтернатива;

📱 Собствен умен телефон :)

Споделете опитност, мисли или въпроси в коментарите :) 

***

Част от информацията в поста е вдъхновена от книгата “Внимание” от Нир Еял, Издателство “Ракета”

#офлайнкидс #екраннидеца #технологии #НитоДенБезКнижки #детство #осъзнатиродители #вечербезекрани
Следващите седмици ни предстоят:

🔰 "Работя с детето! Какво да предложа вместо екран?" - Онлайн среща, която организираме заедно с Ели Мантовска (@5pod5). Ще си поговорим за дните, в които ни се налага да работим в присъствието на малки деца, и ще споделим нашия опит по темата :) 

📆 22.01.2023г - https://offlinekids.bg/event/2023-01-22/

🔰 "Екрани и затлъстяване при децата" - Разговор на живо с Гери от @zdravo_dete_ "Здраво дете = щастливо семейство с Гери"

📆 26.01.2023г - https://offlinekids.bg/event/2023-01-26/

🔰 "Защо бебета и малки деца не бива да са пред екран?" - БЕЗПЛАТНА онлайн среща, в която ще ви споделим основните причини заедно със Световната здравна организация, Американската академия по педиатрия и повечето специалисти, работещи с деца, да насърчаваме отлагането на екранното време.

📆 02.02.2023г - https://offlinekids.bg/event/2023-02-02/

🔰 "Детето отказва да се храни! Какво да предложа вместо екран?" - С участието на детски психолог и хранителен терапевт Валерия Рачева (@the_magic_of_eating).

📆 02.04.2023г - https://offlinekids.bg/event/2023-04-02/

Свържете се с мен на alex.georgieva@offlinekids.bg за въпроси или да запазите своето място :)

#офлайнкидс #осъзнатиродители #екраннидеца #офлайн #детство #родители #вечербезекрани
Load More... Follow on Instagram

Фейсбук страница

Абонирай се

Вярвате в нашата кауза? Ето как можете да ни подкрепите!

Абонирай се

Последвай ни в Instagram
Няколко предложения за #веч Няколко предложения за #вечербезекрани: 

"Тунели" - Ани (@your.smart.kid) и синът й Алек споделят състезание за превеждане на топче през трасе от тунели. 

"Котка и мишка" - В нашия дом котка (капак от тенджера) гони малки мишчици (салфетка, вързана с канап).

"Дихателен лабиринт" - Милка (@millignatova) с игра за развитие на фина моторика, внимание, дишането, което подобрява плавността на говора.

"Конструктор" - Веси (@veselinaproycheva) ни показва кадри от любима и предпочитана от децата игра. "Всеки път измислят различни сценарии и сюжети."

"Изработване на маска" - Марго (@mommys_s_world) и Влади изработват кукерска маска :) 

Благодаря на тези чудесни момичета, които се отзоваха на поканата да се включат в рубриката :) 

Ще се радваме да видим и вашите любими занимания - използвайте хаштаг #вечербезекрани и таг @offlinekids.bg :) 

Приятен, усмихнат и топъл в сърцата уикенд!

Бъдете здрави!

#офлайнкидс #днесиграемна #хайдедаиграем
“Преди два месеца прибрахм “Преди два месеца прибрахме всички таблети, телефони, конзоли и т.н. за неопределено време. Първите няколко дни постоянно питаше за тях и имаше сърдене, рев и прочие, но това не му помогна да ги получи. В резултат на това сънят му стана по-дълъг и спокоен, през деня не е изнервен, започна да си рисува разни неща, да сглобява с легото и изобщо да твори с ръцете си. Аз лично смятам да не му давам да има личен таблет или смартфон за много дълго време. Най-много някой телефон с копчета като стане ученик в началните класове”. 

***

Предстоящи онлайн срещи: 

🔰 "Детето отказва да се храни! Какво да предложа вместо екран?" - С участието на детски психолог и хранителен терапевт Валерия Рачева.

📆 02.04.2023г - https://www.facebook.com/events/692460455748922/

🔰 "Кога и как да въведем екранно време?" 

📆 04.05.2023г - https://www.facebook.com/events/705456037741294/

#офлайнкидс #вечербезекрани #технологии #екраннидеца #днесиграемна
Чета книга в трамвая, но си спомням, че трябва да напиша нещо и отварям чата. ОоОо, съобщение в групата на родителите от детската градина. 

Сигурно изглеждам като герой от анимация, на който му настъпват опашката и очите изпъкват напред хах. След два дни в групата на малката ще има карнавал. Преди три дни получих подобно съобщение за групата на баткото, но там дните бяха цели... пет. 

Да подготвя нещо няма как, затова звъня на баба. Ах, тази баба. 

Пое поръчката и, въпреки че ходи на работа, обикаля, купува материали, лепи, боядисва, шие, сглобява, опакова и носи до вкъщи... Изпълнява желанието, наречено "МИНЬОНИ". 

Не ме вълнува дали има по-красиви варианти на костюми, нито дали е можело да купим или наемем такъв почти без пари.

Едно знам - не мога да изпусна момента и да насоча вниманието на децата:

"Времето е най-скъпото нещо на този свят, затова и подаръците, за които се плаща такса "ВРЕМЕ" са най-ценните. Баба е платила време. Това означава само едно - любов." 

И децата започват да го разбират (:

🔰 Ако ние не обръщаме внимание на малките жестове и не възпитаваме децата в ценности, то някой друг ще го направи <3 🔰

С този пост казвам БЛАГОДАРЯ на нашите баби и дядовци, които помагат понякога и извън силите си <3

#офлайнкидс #вечербезекрани #осъзнатиродители #днесиграемна
Като родители, ние се гордеем с децата си и искаме да споделим техните успехи, уютните ни моменти и неподправеното ни ежедневие с тях в личните си социални платформи. Това влече след себе си както позитиви, така и доста рискове сред които дигитално отвличане, разпространение на детското съдържание в педофилски платформи, рискове свързани с физическото добруване на детето, правейки го по-уязвимо за недоброжелатели, включително педофили и организирани групи за трафик на хора.

Ето някои съвети, как да предпазим децата си в онлайн пространството:

❌ Не качвайте снимки на децата си, на които се разпознава геолокацията, на която се намират. Не тагвайте мястото, където е направена снимката;

❌ Не качвайте снимки на децата си с облекло, което издава принадлежност към конкретно училище, градина, извънкласни и спортни занимания;

❌ Не споделяйте информация за рождената дата и цялото име на детето си;

❌ Не споделяйте информация за интересите, хобитата, приятелите, личните вещи на децата си;

❌ Не споделяйте здравна информация за децата си, без значение дали е придружена от снимков/видео материал;

✅ Много родители успяват да балансират успешно желанието си да споделят щастливите семейни спомени с близки приятели и роднини , като за целта създават специална подгрупа от членове, в която ги добавят. Така в основния им профил няма съдържание обвързано с техните деца. Такава възможност дават платформите Фейсбук и Youtube.

✅ Други родители са предприели стратегията да показват децата си само в гръб или пози, в които лицата им не са разпознаваеми. Това е добра стратегия, която успешно ще запази онлайн анонимността на децата, ако в допълнение не се публикува и информация в текстов формат за тях.

Цялата статия, описваща опасностите от споделянето на лична информация на децата ни, може да прочетете в рубриката “Деца пред обектива” в сайта на offlinekids.bg- https://offlinekids.bg/opasnosti-debneshti-decata/ 

Защо Алисън Айрънс изтри всички снимки на децата си от Интернет? - https://offlinekids.bg/allison-irons/ 

Автор на рубриката: Тони Иванова, Тони Иванова Офлайн Кидс 

#офлайнкидс #технологии #екраннидеца #интернетбезопасност #безопасенинтернет #децапредобектива
Един следобед (12.01.2023) взехме децата от градина. Настроението на Ян не беше много добро, беше плачлив и неспокоен, явно са имали доста превъзбуждащ нервната система ден. Пътувахме в колата към приятели и той започна да вика, че иска собствен телефон. Дойде ни като гръм от ясно небе. Не само че за първи път казваше нещо такова, но и до колкото ни е известно, никога не е имал интерактивно екранно време, освен някой друг видео разговор. 

Опитахме да поговорим, но не се получи и отложихме за следващата сутрин. 

Нощ. Ден. Събудихме се... 

Извиках го насаме в едната стая. Исках да бъде в спокойно състояние и да няма разсейващи фактори около нас. Уверих го, че разговорът ми е важен и го помолих да ми сподели причината да иска собствен телефон. Показах му искреното си желание да го разбера, което винаги отваря широко врата в нашите взаимоотношения. 

Сподели ми, че 2 деца от детската градина имали, а някои дори са го носили тайно в групата. Показали са му и играта със змията, която събира ябълки и расте. 

И тук, базирано на нашите ценности като семейство, беше времето да обясня защо с татко му сме взели решение да не предлагаме или купуваме телефон. На няколко неща наблегнах и се постарах да ги разбере много добре: 

🔰 Телефоните не са за толкова малки деца
🔰 Твърде много го обичаме, за да му купим такова нещо, докато е толкова малък
🔰 Уверих го, че някой ден ще има, но не е сега...

Най-важното за мен е, че той разбра посланието и го прие с усещането, че ни е грижа за него, а не че го наказваме или прецакваме по някакъв начин. Повече от 2 седмици не е повдигал въпроса, но и да го направи, за нас ще е радост. Ако ние не говорим с децата, по която и да е тема, някой друг ще го направи... 

П.С. След този разговор започнахме да обсъждаме купуването на тетрис, чрез който да посеем в малките принципи за употреба на устройства етично и с добра мярка, но това е повод за някой друг пост :) 

***

Онлайн среща "Кога и как да въведем екранно време?" - https://offlinekids.bg/event/2023-05-04/ 

#офлайнкидс #екраннидеца #технологии #вечербезекрани #детство
Наскоро разговарях с ученици за екраните и приложенията за родителски контрол. Направи ми впечатление на отговора на някои от тях: “На нашите НЕ ИМ ПУКА и не следят колко време прекарвам на телефона”. Всъщност в почти всеки етап от развитието си детето може да тълкува правилата като “Те всъщност се вълнуват от мен”. 

***

НО КАК ТОЧНО ДА ПОСТАВИМ ГРАНИЦИ НА ЕКРАННОТО ВРЕМЕ?

🎯 Цел: да култивираме в детето вътрешен компас, който да му подсказва кога излиза от границите на разумното, а не просто да контролираме процеса.

1️⃣ Ясни правила - Вземаме твърдо и постижимо решение кога, какво и за колко време ще гледа детето и го отстояваме без да показваме колебание.

2️⃣ Визуализираме правилата - на видимо място, ясно и точно.

Например: Плакат със седмичен или дневен режим или календар, който показва кога е позволеното екранно време.

3️⃣ При необходимост напомняме за правилата с топлина в гласа. 

Например: “Трудно е, разбирам. И на мен ми е трудно понякога. Еди кога си ще можем да гледаме. Искаш ли сега да … (алтернатива)?”.

4️⃣ Похвала, когато детето спазва правилата. Да обръщаме внимание на всеки опит, както и на отсъствието на лошо поведение.

Пример: “Изключи сама екрана, когато позволеното време приключи! Браво на теб!”

Ако на детето му е трудно, да насърчим дори и малките крачки, малките опити. Пример: “Днес успя да хапнеш няколко хапки без екран! Справяш се чудесно!”

5️⃣ Обяснение - Без да обясним защо поставяме граници, има риск резултатът да бъде поведение, ръководено от страх от външна заплаха или авторитет. Когато обясняваме за причините на поставените правила, възпитаваме реакции, породени от вътрешния морален компас.

Например: 
❌ “Няма да гледаш филмче, точка по въпроса.” 
✅ “Сега не мога да ти пусна филмче. Вече гледа достатъчно и, ако изглеждаш още едно, ще превишим препоръките за твоята възраст. Възможно е да те заболят очите или да не можеш да спиш добре. Утре ще гледаме отново.”

❌ “Остави телефона или ще те накажа!”
✅ “Остави телефона или ще трябва да го вдигна. Сега се храним/играем/общуваме и не искаме нещо да ни разсейва.”

*Това са общи, работещи практики, които можем да адаптираме според нашите и на детето нужди и индивидуалност.
Load More... Follow on Instagram
  • Защо изобщо говорим за баланс?
  • Искам да използвам технологиите по-здравословно. Откъде да започна?
  • Полезни връзки
  • Често задавани въпроси
  • За Офлайн Кидс
  • Екип
  • Как да помогна?
  • Контакти
  • Отчет на дейността