Екраните и децата 0-3 години
Какво е характерно за децата на тази възраст?
Първите три години на бебето са критичен за развитието период, в който ключова роля играе начинът, по който се свързваме с детето – лице в лице и чрез физическо докосване.
В тази възраст децата опознават света чрез игра и изследване на средата, която ги заобикаля. Важно е да придобият много необходими умения, като да пълзят и изправят, да се търкалят и да тичат, да говорят и да пеят. Действия, които екранът често не подпомага, а възпрепятства.

Как екраните се отразяват на най-малките?
Специалисти от цял свят (педиатри, психолози, педагози, логопеди, невролози и т.н.) апелират бебета и малки деца да не бъдат излагани пред дигитални устройства. Бързо сменящите се стимули, които идват от екраните, не могат да бъдат възприети и осъзнати от все още развиващия се мозък и оказват негативно влияние върху изграждащите се невронни връзки и нервната система на детето.
В тази ранна възраст екранното време може сериозно да повлияе на развитието, като само някои от рисковете са свързани с:


Нарушения в развитието на когнитивните умения (намалена концентрация на вниманието, затруднения в обработката на информация и използване на наученото)


Какви са препоръките за тази възраст?

минути на ден*
Видео разговорите са изключение от правилото, когато няма възможност за среща на живо.
*Бележка: Това включва телевизор, таблет, смартфон, компютър и всяко друго екранно устройство.

Грижещият се за детето е добре дa бъде внимателен със своето количество екранно време, за да може да предостави общуването, от което детето се нуждае за правилното си развитие.
КАКВО вместо екран?




Какво ще ни помогне да отгледаме
офлайн бебе?

Добър старт е да повярваме, че е възможно да отглеждаме малко дете без екранно време – много родители го правят съвсем успешно.
Да подредим дома си, така че да предразполага към семейно общуване и разнообразни офлайн активности.
Да изграждаме безекранни сутрешни и вечерни ритуали, включващи полезни навици и активности, необходими за доброто здраве и настроение на всички у дома.
Да се обградим със семейства, взели същите решения да отглеждат бебе без екрани
Изправени пред предизвикателства със съня, храненето, успокоението на детето, да потърсим информация и/или подкрепа от специалист, вместо да „подтискаме“ симптомите чрез екран.
Предстои трудна ситуация? Можем да планираме напред:
И да не забравяме, че…
Грижата за нас самите е грижа и за детето!
Добре е да си отделяме достатъчно време за сън и почивка, за да предотвратим бърнаут или състояния, в които единственото спасение е екранът.
Какво казват родителите?
"Спрях екраните от раз, без преход. Детето „разцъфтя“! Започна да разглежда много по-често книжките си, играе си с играчки и предмети, търси много повече комуникация с околните."
“Със съпруга ми взехме решение да спрем екранното му време. 12-ти ден без време пред екрана промяната е видима и впечатляваща. Виждаме я ние като родители и учителите в градинката.”
“Но резултатът не закъсня и може би 10 дни по-късно детето стана различно. Весело, игриво, отново с работещо въображение. Дори родителите ми забелязаха грандиозна положителна промяна.”
“Преди два месеца прибрахме всички таблети, телефони, конзоли и т.н. за неопределено време. В резултат на това сънят му стана по-дълъг и спокоен, през деня не е изнервен, започна да твори с ръцете си”.
Не пропускайте да прочетете още: