Екраните и децата 0-3 години

Какво е характерно за децата на тази възраст?

Първите три години на бебето са критичен за развитието период, в който ключова роля играе начинът, по който се свързваме с детето – лице в лице и чрез физическо докосване.

В тази възраст децата опознават света чрез игра и изследване на средата, която ги заобикаля. Важно е да придобият много необходими умения, като да пълзят и изправят, да се търкалят и да тичат, да говорят и да пеят. Действия, които екранът често не подпомага, а възпрепятства.

Как екраните се отразяват на най-малките?

Специалисти от цял свят (педиатри, психолози, педагози, логопеди, невролози и т.н.) апелират бебета и малки деца да не бъдат излагани пред дигитални устройства. Бързо сменящите се стимули, които идват от екраните, не могат да бъдат възприети и осъзнати от все още развиващия се мозък и оказват негативно влияние върху изграждащите се невронни връзки и нервната система на детето.

В тази ранна възраст екранното време може сериозно да повлияе на развитието, като само някои от рисковете са свързани с:

Забавяне в говорното развитие и нарушения в социалните умения и емпатията

Нарушения в развитието на когнитивните умения (намалена концентрация на вниманието, затруднения в обработката на информация и използване на наученото)

Нарушения в развитието на двигателните умения и качеството на съня и оттам: влошаване на цялостното благосъстояние на детето.
Проблеми с емоционалната регулация, поведението, храненето и връзката родител-дете и т.н.

Какви са препоръките за тази възраст?

минути на ден*

Видеоразговорите екранно време ли са?
Видео разговорите са изключение от правилото, когато няма възможност за среща на живо.

*Бележка: Това включва телевизор, таблет, смартфон, компютър и всяко друго екранно устройство.

Да не забравяме
Грижещият се за детето е добре дa бъде внимателен със своето количество екранно време, за да може да предостави общуването, от което детето се нуждае за правилното си развитие.

КАКВО вместо екран?

Да изграждаме в детето умения за самостоятелна игра
Да изграждаме полезни и здравословни навици и ритуали
Да  включваме детето в домашните задължения
Да  търсим повече възможности за време и игри навън

Какво ще ни помогне да отгледаме 
офлайн бебе?

Добър старт е да повярваме, че е възможно да отглеждаме малко дете без екранно време – много родители го правят съвсем успешно.

Да подредим дома си, така че да предразполага към семейно общуване и разнообразни офлайн активности.

Да изграждаме безекранни сутрешни и вечерни ритуали, включващи полезни навици и активности, необходими за доброто здраве и настроение на всички у дома.

Да се обградим със семейства, взели същите решения да отглеждат бебе без екрани

Изправени пред предизвикателства със съня, храненето, успокоението на детето, да потърсим информация и/или подкрепа от специалист, вместо да „подтискаме“ симптомите чрез екран.

Предстои трудна ситуация? Можем да планираме напред:

И да не забравяме, че…

Грижата за нас самите е грижа и за детето!

Добре е да си отделяме достатъчно време за сън и почивка, за да предотвратим бърнаут или състояния, в които единственото спасение е екранът.

Какво казват родителите?