Последните седмици съм на тема „мозъци“. Имам си книга и научни изследвания, в които дълбая. Супер изтрезвяващо е да знаеш, че абсолютно всичко в заобикалящата ни среда се отразява върху детското развитие.
Дори конфликтите между родителите. Извинявам се, ОСОБЕНО конфликтите между родителите.
Всички двойки минават през тях, понякога и ежедневно, но си дадох сметка, че почти винаги решаването им в нашето семейство се случва, когато децата спят. Тоест те стават свидетели на бурята, но не и потушаването й. Което се оказва не добър вариант…
Затова си вземам тук бележка да внимавам за това…
Джон Медина споделя, че 80% от двойките преживяват огромен стив в качеството на отношенията си, когато станат родители. В книгата си „Правилата на бебешкия мозък“ разкрива и как това може да навреди на развиващия се мозък и нервна система на новороденото.
Дава обаче и работещо решение 🙂 🙂 🙂
Когато се сблъскаме с бурните емоции на член от семейството, можем:
1. Да опишем емоционалната промяна, която виждаме (ядосан си, тъжен, раздразнен, уплашен…)
2.Да се опитаме да разберем причината за тази промяна
3.И накрая можем да оставим реакцията си, каквато и да е тя… Защото обикновено тук сме обули обувките на емпатията и ще ни бъде трудно да рвагираме по отблъскващ и бурен начин…
Ще се радвам да споделите в коментар, ако информацията ви е полезна 🙂
***
Ако ви интересуват теми като родителство, игрите и здравословно и осъзнато използване на технологиите, не пропускайте да последвате Offline Kids в Instagram и Facebook или да се абонирате за нашия бюлетин: