Как да изберем и настроим екрана, за да минимизираме вредите?
Какъв екран да изберем?
- Колкото по-голям е екранът, толкова по-силна е стимулацията от него. Затова по-малкият размер е за предпочитане пред големия.
- Малките деца е добре да работят със статично устройство (телевизор или статично поставен монитор или лаптоп), а не преносимо (таблет, телефон). Преносимите устройства са по-вредни, защото се държат по-близо до очите и тялото и се използват по-често.
- Не се препоръчва безцелна смяна на каналите, както и дистанционното да е в ръцете на дететo – контролът трябва да бъде във възрастния.
Къде да поставим устройството?
- Безопасно за гледане разстояние е 2-3 пъти по-голямо от диаметъра на екрана или минимум 2.5м.
- За предпочитане е екранът да бъде поставен във всекидневната и да се използва по предназначение (планирано екранно време) и да се изключва, когато не се гледа (да не присъства като заден фон). В спалнята на детето няма място за телевизор 🙂 (Вижте как влияе телевизоър на заден фон на играта и развитието на речта).
Как да настроим устройството и средата?
Повечето екрани излъчват изключително вредна синя светлина, която уврежда ретината на окото, влияе негативно върху качеството на съня и може да бъде причина за появата на главоболие и болки в очите. Толкова е вредна, че в повечето операционни системи вече има вградена настройка за нейното изключване. Препоръчително е да използвате този филтър постоянно или поне през нощта.
Къде да намерите филтъра за синя светлина?
- За мобилен телефон отворете Settings > Display или Display & Brightness и тук търсете едно от следните: Eye Comfort, Eye Care, Eye comfort shield, Night Shift, Blue light filter, Comfort View, Night Mode, Reading mode.
- За Windows 10 напишете Night light в търсачката.
- Ако не намирате тези опции, може да напишете в Google “blue light filter” и вида на вашето устройство.
- Можете да инсталирате и приложение, което стопля светлината на екрана, например Twilight.
- Добре е да избягваме работа пред екран в пълна тъмнина.
- За да намалим зрителния стрес, можем да поставим лампа зад екрана и да намалим яркостта на устройството.
- Срещу него не бива да има източник на светлина, за да се избегнат отблясъци към очите. Нивото на осветеност на монитора не трябва да надвишава тази на околната среда, т.е. да не заслепява прекомерно очите. Шрифтът и контраста също трябва да са съобразени с нуждите на задачите, които се извършват.
- Позицията на монитора е много важна, трябва да бъде на около 15-20 градуса под нивото на очите ( или 10-15 см) И на около 50-60 см от тях.
Още някои практични съвети
- Един час преди лягане е хубаво да се прекрати всякаква дейност пред екран, за да може мозъкът да излезе от този режим и да се избегне безсъние или неспокоен сън.
- Не забравяйте да мигате. Звучи странно, но наистина е нещо, което се пропуска, при работа с компютър и по тази причина, много често очите остават сухи.
- Честите почивки са задължителни, като те трябва да бъдат качествени. Използването на телефон, не е почивка за очите. Гледане в далечината е най-добрата почивка, която може да направят, затова и добра идея е да направите 15-20 минутна разходка на свеж въздух.