Повече скролваме или повече работим в офиса?
С напредването на технологиите, постоянният достъп до интернет и дори принудителното ни оставане вкъщи по време на пандемията, социалните мрежи се превърнаха в неразделна част от ежедневието ни. Колкото и да се наслаждаваме на допамин-коктейлът, който ни предоставят, тяхното използване през работния ни ден често не се отразява положително върху нашата продуктивност. Ето какво имаме предвид:
Социалните мрежи в работна среда – нож с две остриета
Социалните мрежи имат място в офиса – те ни предоставят възможности за бърза комуникация, обмен на идеи и файлове между колеги, особено в големи организации или при дистанционна работа. Някои платформи са отлични за създаване на бизнес контакти, потенциални клиенти или дори препоръки за нови служители.
Въпреки ползите, прекомерната употреба на социални мрежи по време на работа може да доведе до чести разсейвания. Постоянните известия и импулс за проверка „да не сме изпуснали нещо“ могат да прекъснат работния процес и да намалят способността за фокусиране върху задачите.
Това води до по-ниска ефективност и увеличава времето за изпълнение на задачите. Проучвания показват, че служителите прекъсват работата си до 56 пъти на ден*, като значителна част от тези прекъсвания са свързани с проверка на социалните мрежи.
След прекъсване, средно са необходими около 23 минути и 15 секунди**, за да се върне служителят към първоначалната си задача.
Как да подобрим концентрацията си?
- Ограничаване на достъпа: Изключването на известията от повечето приложения, които използваме за забавление
- Да си създадем правила: вместо веднъж на 10-15 минути да „видим какво изпускаме“, да си определим от колко до колко часа ще ни е времето за социалните мрежи.
- Да наблюдаваме за няколко дни през колко време имаме нужда да се разсейваме и как намаленото време за социални мрежи през деня ще ни повлияе върху продуктивността.
БОНУС: Да подобрим здравословните си навици. Подобряването на общото здравословно състояние чрез балансирано хранене, редовна физическа активност и достатъчен сън може да повиши способността за концентрация и да намали нуждата от разсейване чрез социални мрежи.
Възможен ли е баланс?
Социалните мрежи са мощен инструмент, който може да обогати работния процес, но са създадени да бъдат пристрастяващи, желани, изкушаващи. Стига да го искаме – можем да постигнем баланс между използването на социални мрежи и поддържането на висока ефективност на работното място.
***
Източници:
*изследване на Time, цитирано тук: https://www.comprose.com/blog/employee-interruptions-cost-u-s-economy-588-billion
** https://www.apollotechnical.com/employee-productivity-statistics/
Вътрешни линкове: https://offlinekids.bg/kak-se-pristrastqvame-socialni-mreji/
Любопитни наблюдения: https://www.flexispot.ca/spine-care-center/how-social-media-hijacks-our-focus-at-work