Споделяме тези истории с една единствена цел – да насочим вниманието на бъдещи и настоящи родители върху необходимостта да бъдем внимателни, когато включваме екрани в ежедневието на детето. Масово специалисти от цял свят алармират деца то 3 годишна възраст да не бъдат излагани пред никакви устройства, за да не бъде възпрепятствано тяхното развитие.
Благодарим на Деница Дамянова, психомоторен специалист и логопед, за споделеното.
„В детската градина, в която работя сформираха нова група от деца, които са на възраст от 5г. По сигнал на учителките с психолога я посетихме, защото бяха силно притеснени за едно от децата.
Това, което видяхме беше момиченце, стоящо сам само макар и заобиколено от играещи деца. Беше навело глава и закрило лицето с косата си.
Не говорело, не се ориентирало в различните ситуации, които се случват около него, не играело с никого, рядко играело дори само, трудно му било да се самообслужва – да се облича, съблича, да яде, да ходи до тоалетна.
Относно умения като рисуване, оцветяване, рязане, лепене – изглеждало, че за първи път се сблъсквало с тези дейности.
Детето освен че не говореше и не разбираше. От самото си раждане е било оставяно и продължава да бъде оставяно пред екрана.
Да направим контакт с него беше изключително сложно. Отне ни една година съвместна работа с учителките, психолога и психомоторния специалист, за да го достигнем, да се свържем с него и да имаме съвместна игра.
Все още няма разбиране в голяма част от ситуациите и се ориентира по това, което другите деца правят. Не успява да се включи в игра с друго дете.
Разви собствена игра, но тя наподобява игра на доста по-малко дете по възраст. Вече има няколко български думи, които успява да каже в контекст.
Случаят е пример за ситуация на крайност. Именно и за това избрах точно него да разкажа за рубриката на Offline Kids.
Много ясно илюстрира до каква степен екранът, игровата и социалната депривация могат да повлияят върху детското развитие – емоционално, психическo и физическo.“
***
Ако ви интересуват теми като родителство, игрите и здравословно и осъзнато използване на технологиите, не пропускайте да последвате Offline Kids в Instagram и Facebook.
Полезни връзки:
Какво трябва да бъде екранното време на детето ми?