- Докато стресът и екранното време нарушават мозъчната свързаност, физическите упражнения правят отбратното – подобряват връзките в мозъка и реално го правят по-голям. Физическите упражнения ни помагат да се справим с депресията, да бъдем по-фокусирани, да победим пристрастяването и тревожността като повишават и балансират мозъчните химикали и хормони, които се дислабансират чрез екранното време.
- Разнообразното и редовно движение през деня помага за развитието на основната мускулна сила, стимулира вестибуларната система и изхвърля натрупаната енергия – всичко това, което насърчава ученето и регулирането на настроението.
- Свободната игра не е само за забавление – тя насърчава мозъчната интеграция, овладяването на нови умения, разбирането на психичните състояния на другите, причинно-следственото мислене и управлението на конфликти.
- Движението – особено аеробните упражнения, действат прекрасно на мозъка, подобряват изпълнителната функция с между 50 и 100 процента. И това важи за всички възрасти.
- Най-добри са резултатите, ако спортувате заедно с децата си. Стимулирането на активен начин на живот у децата ви е един от най-прекрасните подаръци, които можете да им направите.
Вижте също:
Главното, което е добре да обмислите, когато въвеждате детето си в света на екраните, е съдържанието
Как да установя здравословни граници около екранното време? (над 5 години)
Най-доброто, което можеш да направиш за децата си – вечеряй с тях
Източници:
- Др Виктория Дънкли – https://www.psychologytoday.com/us/blog/mental-wealth/201704/10-ways-protect-the-brain-daily-screen-time
- Книгата „Правилата на бебешкия мозък“